|
Mali by ste záujem dozvedieť sa viac? V tomto krátkom videu Vám koordinátor projektu Jiří Karásek z organizácie SEVEn priblíži projekt CraftEdu, jeho zameranie a ciele.
|
Aktuálna ponuka e-learningových kurzov
Na e-learningové kurzy CraftEdu sa môžete prihlásiť aj vy. V súčasnosti ponúkame bezplatné kurzy pre 5 profesii, a to:
Po prihlásení a kliknutí na požadovaný kurz dostanete bližšie informácie o tom, ako ho absolvovať, ako aj prístup k ďalším vzdelávacím materiálom. |
Posúdenie výsledkov plnenia cestovnej mapy Build Up Skills
Na základe pôvodnej stratégie boli v roku 2013 stanovené kľúčové štrukturálne a operačné cieľe iniciatívy Build Up Skills. V roku 2018 vykonali partneri opätovné preskúmanie v ktorom sa zistilo, že väčšina realizovaných opatrení spôsobilo podstatný pokrok pri plnení cieľov cestovnej mapy. Pri revízii v roku 2021 sa opätovne posúdila implementácia zostávajúcich opatrení a plnenie cieľov dohodnutých v cestovnej mape.
Výsledok tejto revízie je zhrnutý v nasledujúcej tabuľke (v anglickom jazyku):
Výsledok tejto revízie je zhrnutý v nasledujúcej tabuľke (v anglickom jazyku):
Pilotné kurzy na Slovensku
Vzdelávacie programy vytvorené projektom CraftEdu boli najprv demonštrované pilotnými kurzami, aby sa tieto programy otestovali a overili a ak by bolo potrebné, upravili. Plánované zahájenie pilotných kurzov bolo pozmenené z dôvodu opatrení a obmedzení súvisiacich s pandémiou Covid-19. Na základe toho bol vytvorený pozmenený program, v ktorom sa väčšina aktivít presunula do online priestoru.
Nový program pilotných kurzov sa skladal z online kurzov a e-learningových programov, video prezentácii, vzdelávacích materiálov pre študentov a materiálov pre školiteľov. Každý e-learningový program bol zakončený záverečným testom na overenie a uznanie zručností a znalostí nadobudnutých počas trvania kurzu. Pilotný kurz pre tesárov sa uskutočnil 23. a 25. marca 2021, kurz pre montážnikov okien 15. apríla 2021, kurz pre hydroizolatérov 27. a 29. apríla 2021 a kurzy pre elektrikárov pre silnoprúd a elektrikárov pre inteligentnú elektroinštaláciu 19. a 20. mája 2021. Dohromady sa pilotných e-learningových kurzov zúčastnilo 95 záujemcov, pričom 58 úspešne zakončilo kurz absolvovaním záverečného testu. Do 30. novembra 2021 sa kurzov zúčastnilo celkovo 196 účastníkov. |
Projektové stretnutie a workshop

4. decembra 2018 sa v rakúskom Langenlois uskutočnilo projektové stretnutie CraftEdu zamerané na preskúmanie existujúcich kvalifikačných štandardov, vytvorenie časového plánu na tvorbu jednotiek učebných výstupov a určenie metodiky použitej v projekte. Taktiež počas stretnutia prebehla podrobná diskusia o úlohe remeselníkov/stavebných odborníkov pri zvyšovaní energetickej efektívnosti a používaní obnoviteľných zdrojov v budovách.
Zahájenie aktivít CraftEdu na Slovensku

16. januára 2019 sa na sekretariáte ZSPS uskutočnilo stretnutie k oficiálnemu zahájeniu aktivít projektu CraftEdu na Slovensku. Stretnutie bolo oficiálne otvorené krátkym príhovorom a účastníci boli oboznámení s projektom a so stakeholdermi, pre ktorých je určený. Po otvorení stretnutia nasledovali prezentácie členov konzorcia projektu CraftEdu, týkajúce sa národného systému kvalifikácií a odbornej prípravy remeselníkov a pracovníkov na stavbách v oblasti energetickej efektívnosti a detailov projektu CraftEdu. Následovala diskusia medzi účasníkmi týkajúca sa budúcnosti projektu, jemu podobných projektov a iniciatív a problémov a prekážok v stavebnom a vzdelávacom odvetví.
Písali o nás...
26. januára 2019 vyšiel na portáli TERAZ.SK článok o úvodnom stretnutí projektu CraftEdu. Tento článok informoval o samotnom projekte a o financovaní EU, o cieľoch projektu a o kvalifikáciach, na ktoré sa vzťahujú vzdelávacie programy rozvíjané projektom. Článok taktiež informoval o partneroch z iných krajín EÚ, ktorí sa zúčastňujú na projekte. Zdôraznila sa aj spolupráca s odbornými školami, ktoré budú ťažiť z učebných materiálov vypracovaných v rámci projektu, aby sa aktualizoval obsah programov odborného vzdelávania a prípravy zahrnutím tém týkajúcich sa energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie v budovách.
|
27. júna 2019 vyšiel v mesačníku Eurostav článok o aktuálnych výzvach v stavebníctve a o tom aký vplyv má iniciatíva Staviame budúcnosť (založená v rámci projektu Build Up Skills StavEdu a propagovaná prostredníctvom projektu CraftEdu) na zvýšenie informovanosti mladých remeselníkov a pracovníkov na stavbách o energetickej efektívnosti a využívaní obnoviteľných zdrojov energie v budovách, vrátane súťaže mladých remeselníkov/učňov, ktorá bola organizovaná v rámci Dni otvorených dverí CraftEdu počas medzinárodného veľtrhu Coneco/Racioenergia 2019 v Bratislave.

11. októbra 2019 sa v RTVS uskutočnil rozhovor s prezidentom ZSPS zameraný na aktuálne výzvy v stavebníctve, nadchádzajúce zmeny v slovenskej stavebnej legislatíve a na témy z dialógu stakeholderov projektu CraftEdu (nový stavebný zákon o kvalifikačných požiadavkách, multikriteriálne verejné obstarávanie, certifikácia firiem a iné problémy ovplyvňujúce kvalitu energetických renovácií, novú výstavbu nZEB budov a potrebu využívať kvalifikovanú pracovnú silu).

21. októbra 2019 sa v televízii TA3 uskutočnila debata o zmenách v stavebnej legislatíve a o tom ako bude projekt CraftEdu, ako aj ďalšie projekty zamerané na energetickú efektívnosť budov, zohrávať pri týchto zmenách dôležitú úlohu.

14. apríla 2020 sa na Markíze odvysielala reportáž, v rámci ktorej poskytol prezident ZSPS rozhovor ohľadom dopadov epidémie COVID- 19 na stavebný priemysel. Veľká časť pracovnej sily v stavebníctve na Slovensku je zo zahraničia, a to predstavuje pri súčasných karanténnych opatreniach na hraniciach jeden z najväčších dopadov tejto krízy na stavebný priemysel. Zamestnávanie pracovníkov zo zahraničia je dôsledkom nedostatku kvalifikovaných pracovníkov na Slovensku, čo si tak vyžaduje rýchle a efektívne preškolovanie a kvalifikovanie týchto pracovníkov zo zahraničia. Z toho dôvodu ZSPS podporuje projekt CraftEdu, ako aj iné projekty zamerané na rekvalifikačné programy a na vzájomné uznávanie kvalifikácií.
ULO prehodnocovací workshop
13. marca 2019 sa v priestoroch sekretariátu ZSPS uskutočnil prehodnocovací workshop, počas ktorého sa preskúmali a podrobne prediskutovali návrhy jednotiek učebných výstupov pre následujúce profesie:
- Tesár
- Inštaláter okien a dverí
- Hydroizolatér (pre ploché strechy)
- Slabo-/silnoprúdový elektrikár
Prezentácia projektu CraftEdu na veľtrhu Coneco 2019
Dňa 27. a 28. marca sa na veľtrhu Coneco 2019 uskutočnila v stánku ZSPS prezentácia projektu CraftEdu. Záujemcom boli poskytnuté bližšie informácie o projekte, ako aj informačné materiály. Projekt bol taktiež prezentovaný na Fóre slovenského stavebníctva 2019, ktorého sa zúčastnilo 82 poslucháčov a 11 vystupujúcich.
ULO validačný workshop

Slovenskí, českí a rakúski partneri sa rozhodli zorganizovať dodatočný validačný workshop, na ktorom sa diskutovalo o výsledkoch prípravného procesu a väzbách medzi slovenskými a českými jednotkami učebných výstupov s cieľom využiť synergiu medzi prácou príslušných národných týmov a spoluprácu pri rozvoji učebných plánov. Workshop sa uskutočnil dňa 2. mája 2019 na sekretariáte ZSPS.
Prezentácia projektu CraftEdu na veľtrhu CONSTRUMAT'19

16. mája 2019 bol projekt StavEdu prezentovaný aj na stavebnom veľtrhu CONSTRUMAT'19 v Barcelone, v rámci workshopu venovanému iniciatíve BUILD UP skills.
Vyhodnotenie študijných programov
16. septembra 2019 sa na sekretariáte ZSPS uskutočnilo stretnutie za účelom vyhodnotenia študijných programov vytvorených projektom CraftEdu. Stretnutia sa zúčastnili aj predstavitelia SOŠ v Nitre a Trnave a Stavebnej fakulty STU v Bratislave.
4. Projektové stretnutie

7. a 8. októbra 2019 prebehlo v Tatranskej Lomnici 4. projektové stretnutie CraftEdu zamerané na stav implementácie projektu a plán aktivít na rok 2020.
Zasadnutie sektorovej rady pre stavebníctvo, geodéziu a kartografiu
Počas zasadnutia sektorovej rady pre stavebníctvo, geodéziu a kartografiu 4. decembra 2019 v Bratislave bol odprezentovaný aj projekt CraftEdu, kvalifikácie na ktoré sa vzťahuje a jednotky učebných výstupov ktoré prispievajú k nadchádzajúcej revízii národného kvalifikačného štandardu. Ich prínos je zameraný na zručnosti, znalosti a kompetencie súvisiace s energetickou efektívnosťou a využívaním obnoviteľných zdrojov energie v budovách, ako aj na vplyv digitalizácie stavebníctva a využívania BIMu. Sektorovej rade pre zručnosti predsá ZSPS a jej členmi sú rôzne zainteresované strany vrátane zástupcov zamestnancov, príslušných orgánov a profesijných združení a spolkov (napr. cech pokrývačov, Slovenergookno...).
Stretnutie sektorových rád
Na stretnutí sektorových rád 29. a 30. januára 2020 vo Vysokých Tatrách bol prerokovaný plán revízie kvalifikačných štandardov vrátane sektora stavebníctva. Projekty CraftEdu a ingREeS prispejú k revízii kvalifikačných štandardov pre stavbyvedúcich, technický dozor na stavbách, izolatérov a inštalatérov okien. Do týchto kvalifikačných štandardov budú doplnené zručnosti a znalosti súvisiace s energetickou efektívnosťou budov a s využívaním obnovyteľných zdrojov energie v budovách. Tieto požiadavky sa budú týkať vyše 30 000 profesionálov v stavebnom sektore na Slovensku.
Prezentácia projektu pre MH SR
14. februára 2020 bol projekt CraftEdu odprezentovaný hlavním poradcom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Prezentácia obsahovala ciele projektu, vyvýjané programy, inovácie (najmä v oblasti inteligentných systémov a elektronickej mobility) ktoré sa majú zahrnúť do študijných osnov, a obsah programov pre cieľové skupiny remeselníkov.
|